2016.04.20
Artykuł prasowy XIV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Literaturze
XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Literaturze dla Niesłyszących i Słabosłyszacych w Szkole Ponadgimnazjalnej w SOSW im. Konrada Mańki w Lublińcu pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatowego w Lublińcu.
XIV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Literaturze miał miejsce w dniach 15 – 17 kwietnia 2016. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach;
- Kategoria I – szkoła zawodowa
- Kategoria II – liceum i technikum
Podczas konkursu (w obu kategoriach)sprawdzane były umiejętności związane z rozumieniem czytanego tekstu oraz pisaniem wypracowania na zadany temat z wykorzystaniem fragmentu tekstu literackiego zamieszczonego w arkuszu konkursowym.
w kategorii I:
- Gustaw Herling – Grudziński: Inny świat
- Zofia Nałkowska: Medaliony
w kategorii II:
- Tadeusz Borowski : Opowiadania
- Hanna Krall: Zdążyć przed Panem Bogiem
XIV Konkursowi Wiedzy o Literaturze towarzyszyło motto Medalionów
„Ludzie Ludziom zgotowali ten los”
Konkurs miał formę pisemną i przebiegał jednoetapowo. Zadania konkursowe oraz kryteria oceniania przygotowali organizatorzy. Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja Główna oraz dwie Komisje Sprawdzające wybrane spośród opiekunów podczas spotkania organizacyjnego. Najważniejszymi celami konkursu było:
• Rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem polskim przez młodzież z wadą słuchu
• Budowanie wrażliwości oraz kompetencji językowych
• Kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw w rozumieniu i użytkowaniu języka polskiego
• Doskonalenie umiejętności tworzenia tekstu oraz precyzyjnego zamykania myśli w zdaniu przez niesłyszących
Do konkursu zgłosili się uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z Wejherowa, Bydgoszczy, Poznania, Kalisza, Warszawy, Łodzi, Przemyśla, Tarnowa, Raciborza, Katowic, Krakowa i z naszego Ośrodka w Lublińcu.
Trud włożony w przygotowanie się do Konkursu uwieńczony został sukcesami. Oto jak kształtują się wyniki. Lista laureatów XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Literaturze dla Niesłyszących i Słabosłyszacych: Kategoria I - szkoła zawodowa: I miejsce Walas Mariola – Zespół Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie, II miejsce Rzyczniok Lidia – Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Raciborzu. III miejsce Gołembiewski Radosław - Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Raciborzu. Kategoria II – liceum, technikum: I miejsce Aleksandra Liboza Zespół Szkolno – Przedszkolny dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach, II miejsce Natalia Buczkowska Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 2 im. Plutonu Głuchoniemych AK w Kaliszu, III miejsce Bartłomiej Bańdur Zespół Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie. Zespołowo zwyciężył Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 2 im. Plutonu Głuchoniemych AK w Kaliszu zajmując pierwsze miejsce, II miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr. 2 w Przemyślu i III miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Raciborzu.
Organizatorzy Konkursu zadbali, aby pobyt w Lublińcu był dla uczestników i ich opiekunów atrakcyjny. W sobotę 16 kwietnia młodzież uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Organizatorzy przygotowali również zajęcia integracyjne towarzyszące zmaganiom konkursowym, zawsze cieszą się one uzasadnioną sympatią. Młodzież z różnych szkół dla niesłyszących w Polsce ma okazję spotkać się, porozmawiać, interesująco spędzić czas. Organizatorzy zaproponowali przybyłym gościom spotkanie z lublinieckim literatem, panem Edwardem Przebieraczem. Spotkanie z literatem miało na celu pobudzenie aktywności twórczej w dziedzinie literatury, zainspirowanie młodzieży do pogłębienia wiedzy polonistycznej, a być może … odkrycie utalentowanych, młodych literatów.
Uroczystościom otwarcia i zakończenia Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Literaturze towarzyszyła wspaniała oprawa artystyczna. Młodzież niesłysząca z Ośrodka w Lublińcu należąca to formacji Lejdis zaprezentowała się w profesjonalnie wykonanym układzie tanecznym, z kolei grupa teatralna Cicho - Sza, obchodząca właśnie piękny jubileusz X- lecia swego istnienia przedstawiła przybyłym scenkę dramatyczną ukazującą historię Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Konrada Mańki oraz piosenkę w języku migowym.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Literaturze to dla organizatorów duże przedsięwzięcie. Mógł się odbyć dzięki zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Lublińcu, sponsorom, pracownikom Ośrodka. Dla organizatorów to radość i przywilej mieć wokół siebie takie osoby, współpracować z nimi i czuć ich wsparcie dla szczytnych działań. Organizacja konkursu to ogrom pracy wielu ludzi.
Kolejna edycja Konkursu odbędzie się w Łodzi.
J.B.