Menu główne:
Wydarzenia 2014-2015 | Wydarzenia 2013-2014| Wydarzenia 2012-2013 | Wydarzenia 2011-2012
Wydarzenia 2010-2011 | Wydarzenia 2009-2010 | Wydarzenia 2008-2009 | Wydarzenia 2007-2008
2014.06.26 Komers 3p1, 3p2 i 3p
W czwartek w przeddzień zakończenia roku szkolnego 2013/2014 uczniowie klas 3p1, 3p2 i 3p Szkoły Przysposabiającej do pracy brali udział w komersie.
Impreza została zorganizowana dzięki staraniom Radziców absolwentów, nauczycieli Szkół Ponadgimnazjalnych i dzięki wsparciu Rady Rodziców. Absolwentów ugościła restauracja Rubinowa w Koszęcinie. Wszyscy wyśmienicie się bawili.
A.N.
2014.06.23 Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe
Zgodnie z komunikatem i harmonogramem egzaminów zewnętrznych OKE w dniu 23 czerwca bieżącego roku punktualnie o godz., 12.00 nasza młodzież przystąpiła do etapu pisemnego egzaminu zawodowego, natomiast w dwóch kolejnych dniach 24 i 25 czerwca o godz. 9.00 do etapu praktycznego z kierunku technik poligraf, technik technologii odzieży i Kucharz. Cała społeczność szkolna życzy wszystkim zdającym pomyślnych wyników i otrzymania jakże ważnych dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, które zostaną przekazane przez OKE do szkół w dniu 29 sierpnia 2014 roku.
2014.06.13 Bębny w Szkołach Ponadgimnazjalnych
W dniach 7 maja oraz 4 i 13 czerwca 2014r dla młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych, w ramach programu Comenius odbyły się warsztaty bębniarskie
Warsztaty dały młodzieży wiele radości, pozytywnej energii, zaktywizowały do podejmowania codziennych wyzwań i odważnego pokonywania trudności. Gra na bębnach pod kierunkiem terapeuty Andrzeja zrelaksowała nasze ciała i ducha, usunęła stres i poprawiła krążenie krwi. Odbyły się trzy spotkania warsztatowe uwieńczone prezentacją gry na bębnach na apelu szkolnym. Młodzież zaprezentowała swoje umiejętności wyrażania emocji, współpracy, ogromnej radości i kreatywności. Magia afrykańskich rytmów pochłonęła i zniewoliła całą szkołę pozytywną energią oraz wciągnęła do wspólnej zabawy. Po zakończeniu warsztatów bębniarskich trudno się było rozstać, młodzież pomagała trenerowi pakować bębny i długo jeszcze rozmawiała umawiając się na kolejne spotkanie. Na zakończenie młodzież serdecznie podziękowała za wspaniałą zabawę i naukę.
A.B.
2014.06.11 EFS Gotuje TVP Katowice
8 czerwca o godzinie 19.30 na antenie TVP Katowice i 11 czerwca o godz. 17.40 w programie EFS Gotuje wzięła udział nasza uczennica.
2014.06.09 Wyniki Wyborów patrona SOSW Lubliniec
W dniach 30 maja do 4 czerwca 2014 pracownicy i uczniowie SOSW Lubliniec oraz rodzice wybierali patrona swojej szkoły.
Najwięcej głosów uzyskał Konrad Mańka.
2014.06.04 Spektakl Morderstwo w Comenius Express w LO
4 czerwca o godzinie 11:00 na scenie Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Lublińcu uczniowie naszej szkoły wystawili sztukę "Morderstwo w Comenius Express" Spektakl został opracowany w ramach realizacji programu Comenius 2012-2014 "Crossing the Barriers" (Przełamywanie barier) wspólnie z partnerami z Osnabrück, Derby i Wiednia.
A.N.
2014.05.30 Apel szkolny Głosowanie na patrona
W dniu 30 maja br. w szkołach ponadgimnazjalnych Ośrodka odbył się apel szkolny, w trakcie którego zapoznano uczniów z kandydatami na Patrona Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przedstawione przez nauczyciela historii biogramy kandydatów na Patrona Ośrodka: Marii Grzegorzewskiej, Janusza Korczaka i Konrada Mańki wsparte były multimedialną prezentacją.
Na apelu nauczyciel historii przeprowadził również „Lekcję wolności 1989-2014” z okazji 25 rocznicy przemian demokratycznych w Polsce.
Kazimierz Ziółek
2014.05.29 Młodzi gotują
Wyróżnienie Justyny i Moniki w konkursie „MŁODZI GOTUJĄ 2014”
29 maja 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im Karola Adamieckiego w Dąbrowie Górniczej odbyła się VII edycja wojewódzkiego konkursu „Młodzi gotują 2014”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów technologią gastronomiczną, upowszechnianie zasad prawidłowego sporządzania potraw, konfrontacja wiedzy i umiejętności uczniów z poszczególnych szkół, kształtowanie umiejętność pracy w zespole oraz wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami przygotowującymi uczniów do udziału w konkursie.
Uczennice Justyna Dyla i Monika Prandzioch z klasy II kt Technikum nr 4 naszego Ośrodka kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych rywalizowały w tym konkursie ze słyszącymi młodymi adeptami sztuki kucharskiej z czternastu szkół województwa śląskiego, m.in. z: Będzina, Bielska Białej, Bochni, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Koniecpola, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tychów, Wodzisławia Śląskiego.
Tematem konkursowym zarówno w etapie pisemnym jak i praktycznym były „Warzywa na przystawkę i warzywny potaź”. Potaź to staropolska nazwa przecierowych zup warzywnych i różnego typu „przydatków”, najczęściej w postaci warzyw.
Justyna i Monika za sporządzoną przez siebie przekąskę „Wiosenny bukiet warzyw” zdobyły wyróżnienie za jej aromat i smak. Przewodniczącym jury był Adrian Feliks – uczestnik drugiej edycji programu kulinarnego Telewizji Polsat „Top Chef”, na co dzień szef kuchni Hotel Kamienica w Opolu.
Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce zawodu i prezentacji swojej wiedzy i umiejętności kucharskich.
Serdeczne podziękowania dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Słuchowo i Umysłowo „Uśmiech dziecka” za sfinansowanie kosztów zakupu produktów spożywczych na konkurs.
Izabela Szczęsny
2014.05.28 Konkurs EFS gotuje
Sukces Luizy w Konkursie Kulinarnym „EFS gotuje”
W dniach 28 – 29 maja 2014 r. w Wodzisławiu Śląskim dwunastu młodych adeptów sztuki kulinarnej zmagało się w Konkursie Kulinarnym "EFS Gotuje!". Konkurs został zorganizowany dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego, uczestniczących w projekcie systemowym "Mam zawód - mam pracę w regionie" dofinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego celem było propagowanie szkolnictwa zawodowego.
Do Konkursu zgłosiło około 30 uczniów gastronomicznych szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego. Do szczęśliwej dwunastki zostało zakwalifikowanych dwunastu uczestników, którzy m.in. przedstawili pomysł na danie jakie zaserwowaliby z cukinii, pomidora, pestek dyni, ziemniaka, rukoli i parmezanu. Wśród nich była Luiza Mucha, uczennica klasy II Technikum Specjalnego nr 4 Ośrodka kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, przygotowana przez nauczyciela zawodu Izabelę Szczęsną. Zaproponowała ona zaserwowanie pierogów z warzywami z sosem czosnkowym i startym parmezanem.
Po zakwalifikowaniu się do konkursu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Luiza konkurowała z uczniami pełnosprawnymi szkół gastronomicznych z województwa śląskiego z miejscowości: Bielsko – Biała, Jastrzębie Zdrój, Międzyświecie, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Wisła, Wodzisław Śląski, Zabrze, Zawiercie, Żarki.
Wszyscy uczestnicy konkursu rywalizowali o udział w jednym z odcinków programu kulinarnego TVP 3 Katowice realizowanego w ramach cyklu "Rączka gotuje".
Podczas dwóch dni konkursowych młodzi kucharze mieli za zadanie przygotować określone potrawy, które oceniało jury w składzie: Barbara Szafir - zastępca dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego, Remigiusz Rączka - właściciel restauracji, gospodarz programu "Rączka gotuje", autorytet w kwestii kuchni śląskiej oraz Grzegorz Poloczek - członek Kabaretu Rak, tekściarz wielu piosenek i skeczy.
Konkurs odbywał się w restauracji „Rączka gotuje” w Wodzisławiu Śląskim. Rozpoczynając konkurs Remigiusz Rączka - z pasją gawędził o produktach i potrawach śląskich. Następnie przeprowadził szkolenie dla uczestników konkursu, będące wprowadzeniem do realizacji zadania konkursowego, którym było przygotowanie i podanie śląskiej zupy - żuru. Jurorzy bacznie obserwowali i oceniali poczynania przyszłych adeptów sztuki kulinarnej. Po ocenie zupy jury wyłoniło sześciu uczestników, którzy przeszli do kolejnego etapu konkursu, odbywającego się w następnym dniu. Jedną z sześciu pozytywnie ocenionych uczestników była Luiza.
Drugiego dnia uczestnicy przygotowywali danie według własnego pomysłu z podanych składników, wśród których najważniejsza była polędwiczka. Na wykonanie tego zadania mieli 120 minut. Kolejnym zadaniem było przygotowanie deseru z jabłek. Na wykonanie tego zadania było jedna godzina.
Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i w zaplanowanym czasie podali jury przygotowane przez siebie potrawy.
Ostatecznie jury przyznało ex aequo pierwsze miejsce dwóm uczestnikom konkursu ze szkoły w Wodzisławiu Śląskim i w Żarkach. Pozostali uczestnicy drugiego etapu konkursu, w tym Luiza zajęli ex aequo trzecie miejsce.
Doświadczenie i umiejętności zdobyte przez Luizę podczas konkursowej rywalizacji, szkolenie przeprowadzone przez Remigiusza Rączkę zostaną w pamięci naszej uczennicy i zaowocują w przyszłej edukacji szkolnej.
Nagrania telewizyjne dokonane podczas konkursu, stanowiące dodatkowy stres i doświadczenie dla jego uczestników zostanie wyemitowane 8 czerwca o godzinie 19.30 na antenie TVP Katowice (powtórka 11 czerwca o godz. 17.40).
Gratulujemy Luizie sukcesu, wytrwałości i zaprezentowanej pasji gotowania oraz życzymy dalszych osiągnięć i spełniania marzeń.
Izabela Szczęsny
„Wolni i Solidarni” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lublińcu
W ostatnim tygodniu maja 2014 r. w holu szkół ponadgimnazjalnych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lublińcu prezentowana była wystawa „Wolni i Solidarni”. Przygotowana ona została przez pana Jacka Jaśkiewicza z wrocławskiego Stowarzyszenia Solidarność Walcząca.
Organizatorem prezentacji wystawy było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach we współpracy z Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Lublińcu oraz Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.
Ekspozycja przedstawiała założenia ideowe i działalność jednego z największych i najbardziej radykalnych podziemnych ugrupowań opozycji antykomunistycznej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lat osiemdziesiątych XX wieku – „Solidarności Walczącej”, powstałej w czerwcu 1982 r. we Wrocławiu. Twórcą i przewodniczącym „Solidarności Walczącej” był Kornel Morawiecki.
Na wystawie przedstawiono działalność wydawniczą, radiową, akcje protestacyjne, demonstracje uliczne oraz sylwetki czołowych działaczy „Solidarności Walczącej”. Ukazane zostały kulisy walki podziemnych struktur „Solidarności Walczącej” z organami bezpieczeństwa PRL i innych państw bloku wschodniego, w tym przygotowania do stawiania czynnego oporu i produkcji broni.
Wystawa umożliwiła uczniom specjalnej troski edukacyjnej naszego Ośrodka poznanie najnowszej historii Polski, opowiedzianej fotografiami, oddającymi prawdę tych lat na drodze do wolnej Polski.
Kazimierz Ziółek
2014.05.23 Bierzmowanie
23 maja 2014 uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przyjęli sakrament Bierzmowania z rąk ks. biskupa Gerarda Kusza.
2014.05.21 Piknik w Kochcicach
21 maja uczniowie Szkół ponadgimnazjalnych zostali zaproszeni na piknik do Ośrodka Rekreacyjnego "Strzelnica myśliwska" w Kochcicach. Poodczas imprezy uczniowie bawili się przy muzyce, częstowali się smacznymi ciastkami, lodami i owocami, podziwali okazy ptaków drapieżnych, oglądali wozy bojowe, jeździli quadami i gokartami, strzelali z wiatrówek i painballa.
Cz.P.
2014.05.21 IX Występy "Wesołej Zgraji" na Koncercie Wiosennym
W tegorocznym koncercie Szkoły Ponadgimnazjalne reprezentował zespół "Wesoła Zgraja". Członkami zespołu są uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie w ramach zajęć poznają instrumenty muzyczne i uczą się rytmiki. Jest to jedna z ulubionych form terpii w szkole. Artyści zaprezentowali się w utworze "Wiła wianki". Opiekunami grupy są Mariola Michna, Patrycja Łatacz i Adam Nieszporek.
A.N.
2014.05.20 Wycieczka do Ojcowa
20 maja 2014r. grupa młodzieży razem z opiekunami była na wycieczce w Ojcowie i okolicach. Uczniowie klas I it, II kt, II cs, II kn, III cs, I lh ze swoimi wychowawcami i panią psycholog ruszyli na zwiedzanie fragmentu Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Na miejscu oprowadzała nas pani Karolina, opowiadając o kościele na wodzie i ruinach zamku a potem dołączył do niej jej tata i zaprosili nas do Archezji. Na pięknej polanie, z dala od cywilizacji, rozpaliliśmy ognisko bez zapałek. Potem było strzelanie z łuku, zjeżdżanie na tyrolce, chodzenie po linie, granie na bębnach i pieczenie kiełbasek. W drodze powrotnej zajrzeliśmy do Jaskini Nietoperzowej, w której znaleźliśmy miłe ochłodzenie po gorącym dniu. Było fajnie!
T.P.
2014.05.09 Dzień Otwartych Drzwi
W dniu 09.04.2014r. w naszym Ośrodku odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Miał on na celu prezentację bogatego dorobku Ośrodka, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom.
O godz.9.00 na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia. Przybyłych gości, nauczycieli oraz uczniów powitał dyrektor Ośrodka mgr Marek Warwas.
Jako pierwsi wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Zespół "Koniczynka" przedstawił inscenizację pt: "Misia A, Misia B", który wraz z zespołem wokalnym zaprezentował także piosenkę pt: "Zajączek". Następnie goście mieli okazję zobaczyć ciekawą prezentację multimedialną zawierającą m.in. typy naszych szkół, ofertę kierunków kształcenia na przyszły rok szkolny oraz sposoby rekrutacji. Grupa "Tornado" wykonała znane utwory a Dawid Miazga wystąpił jako Charlie Chaplin.
Kolejnym punktem programu była prezentacja kierunków kształcenia w Szkołach Ponadgimnazjalnych. Ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy wystąpił uczeń, który zaśpiewał piosenkę Elvisa Presleya, a uczennice z klas krawieckich zaprezentowały wspaniały pokaz mody. Ponadto zaprezentowali swoje umiejętności informatycy, ogrodnicy oraz kucharze, którzy poczęstowali gości swoimi przygotowanymi smakołykami.
Wychowankowie internatu, którzy od kilku lat należą do grupy teatralnej "Cicho-Sza" wykonali piosenkę pt: "Dobrze, że jesteś" w języku PJM. Natomiast dziewczęta z zespołu tanecznego "Leydis" zaprezentowały się we współczesnym tańcu.
Między występami uczniowie przedstawili swój udział w programie COMENIUS oraz ciekawostki z życia Ośrodka.
Po zakończonej Akademii nasi goście mieli możliwość zwiedzenia szkół, internatu, biblioteki, gabinetów p. pedagog i p. psycholog.
Dzień Otwartych Drzwi był okazją do spotkania się z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, do pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości, otwartości i akceptacji na indywidualność drugiego człowieka.
E.D.
2014.05.07 Wyjazd do teatru w Będzinie
Dnia 07.05.2014 roku uczniowie klas przysposabiających do pracy wyjechali na wycieczkę do teatru im. "Dzieci Zagłębia" w Będzinie. W teatrze oglądaliśmy spektakl kukiełkowy pt. „Kot w butach”. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali to przedstawienie. Największą ciekawość wzbudziło poruszanie kukiełkami przez aktorów oraz efekty specjalne jakie podziwiali widzowie. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
D.K.
2014.05.05 Matury
W dniach 05-15 maja 2014r. maturzyści Technikum Uzupełniającego i Technikum Nr 4 dla Niesłyszących i Słabosłyszacych zmagało się z pisemnymi i ustnymi egzaminami dojrzałości. Myślimy, że maturzyści zakończą egzaminy sukcesem. Cała społeczność Ośrodka trzyma za nich przysłowiowe "kciuki".
Powodzenia!
2014.04.25 Zakończenie roku szkolnego 2013/2014 klas Technikum programowo najwyższych
W dniu 25 kwietnia 2014 roku w szkołach ponadgimnazjalnych Ośrodka odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas trzecich Technikum Uzupełniającego Specjalnego kształcących się w zawodzie kucharz (III ku i III ku1) i w zawodzie technik technologii odzieży (III f) oraz uczniów klasy czwartej Technikum Specjalnego nr 4 kształcących się w zawodzie technik poligraf (IV at). Były podziękowania, kwiaty, życzenia, wspomnienia, wzruszenia i łzy. W uroczystym apelu uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele, wychowawcy, kadra kierownicza Ośrodka.
Izabela Szczęsny
2014.04.24 My w Comeniusie – Comenius w Europie
Miesiąc kwiecień 2014 roku w szkołach ponadgimnazjalnych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu upłynął pod hasłem „My w Comeniusie – Comenius w Europie”.
Podczas okolicznościowego apelu szkolnego inaugurującego miesiąc europejski pani Ewa Jeziorska – wicedyrektor Ośrodka ds. szkół ponadgimnazjalnych podkreśliła, że zakończenie programu unijnego „Comenius”, realizowanego w szkołach ponadgimnazjalnych Ośrodka w latach 2012 – 2014, wraz ze szkołami partnerskimi z Wiednia w Austrii, Osnabruck w Niemczech i Derby w Wielkiej Brytanii, przypada w jubileuszowym roku 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przypomniała również, że celem realizowanego projektu „Comenius”, zatytułowanego „Przekraczając bariery”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, było poznawanie przez jego uczestników państw partnerskich uczestniczących w programie, ich zwyczajów i kultur, przygotowanie i wystawienie wspólnej sztuki teatralnej oraz doskonalenie języków obcych. Niepełnosprawni słuchowo uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Ośrodka realizując program „Comenius”, podczas pięciu spotkań w poszczególnych krajach, w ramach wspólnych zajęć kreatywnych i warsztatów teatralnych oraz organizowanych wycieczek mieli możliwość poznania się bliżej, nawiązania przyjaźni z koleżankami i kolegami z Austrii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Podczas kwietniowego apelu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych podjęli się realizacji i zaprezentowania całej społeczności szkolnej podstawowych informacji o Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce oraz przygotowania do degustacji charakterystycznych potraw kuchni krajów partnerskich. Ogłoszony został również konkurs na zaprojektowanie przez uczniów ubiorów państw partnerskich biorących udział w programie „Comenius” oraz konkurs fotograficzny, którego celem było budzenie zainteresowań sztuką, rozwijanie wrażliwości artystycznej, prezentacja twórczości uczniów w dziedzinie fotografii. Przedmiotem konkursu były prace fotograficzne, których tematyka wiązała się z hasłem „My w Comeniusie – Comenius w Europie”.
Każdy tydzień kwietnia br. w szkołach ponadgimnazjalnych Ośrodka był tygodniem danego kraju partnerskiego. Rozpoczął go „tydzień austriacki”. Kolejne to „tydzień niemiecki”, „brytyjski” i „polski”.
W ramach „tygodnia austriackiego” uczniowie klasy III ku1 Technikum Uzupełniającego Specjalnego, kształcący się w zawodzie kucharz przygotowali, pod kierunkiem nauczyciela zawodu A. Gorącej, sznycel z puree ziemniaczanym i sernik po wiedeńsku.
W „tygodniu niemieckim” uczennice klasy II kt Technikum Specjalnego nr 4, kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowali, pod kierunkiem nauczyciela zawodu I. Szczęsną, pierogi szwabskie i tort szwarcwaldzki z wiśniami.
W „tygodniu brytyjskim” uczniowie klasy III ku Technikum Uzupełniającego Specjalnego, kształcący się w zawodzie kucharz przygotowali, pod kierunkiem nauczyciela zawodu A. Gorącej, grzankę z pastą serowa, rybę smażoną i muffinki.
W „tygodniu polskim”, kończącym miesiąc europejski w szkołach ponadgimnazjalnych, uczniowie klasy II kn Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1, kształcący się w zawodzie kucharz przygotowali, pod kierunkiem nauczyciela zawodu mgr I. Sklorz, bigos i szarlotkę.
Przygotowane przez uczniów, pod kierunkiem nauczycieli poszczególnych klas, informacje na szkolną gazetkę o państwach członkowskich Unii Europejskiej cieszyły się dużym zainteresowaniem i poczytnością. Podobne zainteresowanie i uznanie wzbudziła wystawa prac konkursowych projektowania ubiorów państw partnerskich oraz wystawa prac fotograficznych. A z kolei efekty kulinarne uczniów poszczególnych tygodni były przepyszne.
Podsumowaniem miesiąca europejskiego - „My w Comeniusie – Comenius w Europie” był apel szkolny, na którym pan Marek Warwas – dyrektor Ośrodka, wraz z kadrą kierowniczą szkół ponadgimnazjalnych, wręczył najlepszym uczniom uczestniczącym w konkursach dyplomy i nagrody oraz podziękował całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i wykonane prace w miesiącu poprzedzającym wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.
Izabela Szczęsny
2014.04.23 Sukces naszej uczennicy w konkursie plastycznym
23 kwietnia 2014r. w auli Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu odbyły się uroczystości związane z dziesiątą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej z udziałem przedstawicieli szkół i placówek oświatowych powiatu lublinieckiego. W ich trakcie między innym podsumowano wyniki konkursu plastycznego na plakat upamiętniający wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, zorganizowany dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu lublinieckiego przez Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu.
Pierwsze miejsce w tym konkursie zdobyła Justyna Dyla – uczennica klasy II kt Technikum Specjalnego nr 4, kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.
Dyplom za zwycięstwo wręczył Justynie Starosta Lubliniecki Joachim Smyła wraz z dyrektor lublinieckiego „Adasia” Jadwigą Stroniewską. Natomiast wspaniałą nagrodę - tablet Justyna otrzymała z rąk prof. Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego i jej przewodniczącego w latach 2009-2012, premiera rządu RP w latach 1997-2001, który był gościem honorowym tej uroczystości.
Gratulujemy Justynie i życzymy dalszych sukcesów!
Kazimierz Ziółek
2014.04.11 Targi Edukacyjne
W dniu 11 kwietnia 2014 roku odbyły się Targi edukacyjne dla uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu lublinieckiego. Jak co roku organizatorem targów była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lublińcu, natomiast miejscem prezentacji Szkół Ponadgimnazjalnych był Zespołu Szkół Zawodowych na ul. Klonowej również na terenie Lublińca.
Nasi uczniowie wraz z nauczycielami prezentowali nowe kierunki kształcenia dla uczniów z wadą słuchu, uczniów słyszących posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności intelektualnej i sprzężonej, jak również młodzieży dorosłej chcącej uzyskać wykształcenie średnie. Specjalnie na tę okazję uczniowie z kierunku kucharskiego przygotowali słodki upominek dla wszystkich uczestników targów.
SR
2014.04.10 Wywalczył podium w XIX Regionalnym Konkursie Najsprawniejszy w Zawodzie.
Sebastian Guzy uczeń drugiej klasy wielozawodowej szkół ponadgimnazjalnych SOSW wywalczył podium w XIX Regionalnym Konkursie Najsprawniejszy w Zawodzie organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Częstochowie. 10 kwietnia bieżącego roku Sebastian wraz ze swoim kolegą po fachu Danielem Walosczykiem i koleżanką Ewą Jaźwą - z kierunku kucharskiego przystąpili do ostatniego etapu Konkursu a mianowicie etapu pisemnego, gdzie zadaniem wszystkich uczestniczących uczniów było rozwiązanie testu zawodoznawczego przygotowanego przez organizatorów Konkursu. Po podsumowaniu uzyskanych punktów z etapu praktycznego i pisemnego Sebastian stanął na podium zajmując III miejsce i uzyskał tytuł Najsprawniejszego w zawodzie „stolarz”. Sebastian swojego rzemiosła uczy się w Firmie STOL-MOT w Lisowicach pod bacznym okiem Pana Zygmunta Zająca a do konkursu w szkole był przygotowywany pod kierunkiem Pana W. Bochni. Daniel i Ewa niestety przegrali pojedynek o podium ale tak samo jesteśmy zadowoleni i dumni z ich uczestnictwa w tym Konkursie.
RS
2014.04.09 Szkoła w ruchu
Zgodne z hasłem MEN rok szkolny 2013-2014 został ogłoszony jako "Rok Szkoły w Ruchu".
W odpowiedzi na to hasło w kwietniu w szkołach ponadgimnazjalnych zorganizowano miesiąc zdrowego odżywiania się i aktywności ruchowej.
Dla klas technikum, liceum i szkół zawodowych zorganizowano konkurs o odżywianiu sportowców, a dla klas przysposabiających do pracy, konkurs o zdrowym odżywianiu.
Uczniowie przygotowani pod kierunkiem pani Izabeli Szczęsny i Kariny Nauman-Król rozwiązywali testy i uczestniczyli w konkursie plastycznym pt. "Ruch to zdrowie". Zakończeniem miesięcznej aktywności był wspólny bieg wszystkich uczniów oraz kadry pedagogicznej i pracowników szkół ponadgimnazjalnych na boisku szkolnym.
Mamy nadzieję, że wiadomości zdobyte w tym czasie przez uczniów pozostaną z nimi przez całe życie a aktywność fizyczna będzie im zawsze towarzyszyła.
K.N.
2014.04.04 XII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Literaturze
W dniach 4-5 IV 2014r. uczniowie Szkół Ponadgimnazjalnych uczestniczyli w XII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Literaturze, który odbył się w Poznaniu. Wzięła w nim udział młodzież z 11 ośrodków z całej Polski. Nasz ośrodek reprezentowali uczniowie technikum: Monika Prandzioch, Justyna Dyla i Paweł Sowa. Podczas konkursu sprawdzana była wiedza na temat wskazanych lektur oraz umiejętność pisania wypracowania na zadany temat w oparciu o załączone fragmenty tekstów literackich. Po rozwiązaniu zadań konkursowych wszyscy udali się na atrakcyjną wycieczkę po Poznaniu. Uczniowie mieli przede wszystkim możliwość sprawdzenia własnych umiejętności przed egzaminem dojrzałości.
E.D.
2014.04.01 Wycieczka do Warszawy
Pierwszego kwietnia 2014r. duża grupa uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych odwiedziła Warszawę. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Stadionu Narodowego, z którego pojechaliśmy do siedziby Sejmu. W sejmie wysłuchaliśmy pani przewodnik tłumaczącej zasady uchwalania prawa w Polsce i zobaczyliśmy miejsce, w którym pracują posłowie. Po południu poszliśmy na Stare Miasto i w pięknych promieniach słońca widzieliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i Pałac Prezydencki. Na zakończenie dotarliśmy do Centrum Kopernika, w którym na własnej skórze mogliśmy sprawdzać prawa fizyki, chemii, mechaniki. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
2014.03.25 XIX Regionalny Konkurs „Najsprawniejszy w Zawodzie Kucharz” w etapie praktycznym rozstrzygnięty!
W dniu 25 marca 2014 roku w szkołach ponadgimnazjalnych odbył się etap praktyczny XIX Regionalnego Konkursu „Najsprawniejszy w Zawodzie Kucharz”, którego organizatorem jest Zespół Szkół Specjalnych w Częstochowie. Do zmagań konkursowych przystąpiło 16 uczestników , którzy reprezentowali szkoły specjalne z Rudy Śląskiej, Zawiercia, Sosnowca, Leśnicy, Chorzowa, Rybnika, Częstochowy i Lublińca – gospodarzy etapu praktycznego. Ze względu na dużą liczbę uczestników etap praktyczny został przeprowadzony w dwóch turach- porannej i popołudniowej. Młodzi mistrzowie kulinarni mieli do wykonania w ciągu 120 minut 1 zadanie spośród dwóch opracowanych, a mianowicie ”Naleśniki z pieczarkami i dipem czosnkowym oraz naleśniki z papryką i kukurydzą również z dipem czosnkowym. Młodzi kucharze w przygotowaniu i podaniu potrawy wyrazili prawdziwą duszę artystyczną i wyczucie smaku gdzie swoje przedstawienie wyrazili na talerzu, który był prawdziwą sceną a aktorami stały się składniki i produkty, a w efekcie końcowym gotowa potrawa.
Zdecydowanym liderem 16 osobowej grupy uczestników okazał się Tyberiusz Bendlin z Chorzowa, tuz za nim z taka samą ilością punktów i tym samym zdobywając równorzędnie II miejsce -Katarzyna Pietrasik z Zawiercia i Żaneta Kromołowska z Częstochowy oraz III miejsce - Ewa Jaźwa z Lublińca oraz na IV miejscu uplasował się również uczeń naszej szkoły - Mateusz Cierpioł. Ale na tym jeszcze nie koniec rywalizacji, aby powalczyć o pierwsze miejsce trzeba zaliczyć bezbłędnie część teoretyczną, która odbędzie się 10 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych w Częstochowie- głównego organizatora konkursu. W tym też dniu nastąpi uroczysty finał i inauguracja wręczenia dyplomów i nagród. Gościnnie podczas Galii wystąpi również grupa teatralna „Cicho- sza” z naszego Ośrodka. Należy także dodać, ze dwóch uczniów z naszej szkoły: Guzy Sebastian i Walosczyk Daniel również rywalizują w tym Konkursie w zawodzie stolarz. Po etapie praktycznym, który odbył się 24 marca w Raciborzu uczniowie zajęli V miejsce.
Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia i mocno trzymamy kciuki za naszych uczestników.
S.R.
2014.03.20 Wyjazd do Wiednia
W dniach 16-20 marca 2014r. młodzież Szkół Ponadgimnazjalnych SOSW w Lublińcu wzięła udział w czwartym już zagranicznym spotkaniu szkół partnerskich w ramach europejskiego programu Comenius realizując projekt „Przekraczając bariery”. Spotkanie odbyło się w Wiedniu i wzięli w nim udział, oprócz gospodarzy spotkania- szkoły austriackiej, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich z Osnabrück, w Niemczech, w Derby w Anglii i z Lublińca w Polsce.
Głównym celem tego spotkania było wystawienie na scenie wiedeńskiego teatru: „Casa Nova” przygotowywanej wspólnie przez szkoły partnerskie sztuki teatralnej „ Morderstwo w Comenius Express”. Międzynarodowa obsada aktorska sztuki, sceniczny makijaż, kostiumy i rekwizyty oraz wielki entuzjazm grających uczniów sprawiły, że sztuka bardzo podobała się zaproszonym gościom oraz uczniom wiedeńskich szkół.
Wystawienie sztuki na scenie teatru było główną, ale nie jedyną treścią spotkania w Austrii. Uczestnicy spotkania zwiedzali Wiedeń, a niezwykłą atrakcją okazałą się także przedstawiona w muzeum, multimedialna prezentacja o historii Austrii, gdzie film 4D przeplatał się z ruchomymi obrazami i zdalnie sterowanymi postaciami. Miłym akcentem było towarzyszące prezentacji tłumaczenie w języku polskim.
Spotkanie sprzyjało odnowieniu kontaktów między nauczycielami i uczniami szkół partnerskich i rozwijaniu wśród młodzieży umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Nauczycieli mięli okazję do omówienia kolejnych działań w ramach projektu oraz zaplanowania kolejnego spotkania szkół partnerskich, które odbędzie się w czerwcu w Polsce, w szkole w Lublińcu. Dalej
2014.03.14 Ogólnopolski sukces szkolnych kucharzy SOSW
W dniach 14 - 15 marca 2014 w Kutnie odbywał się VIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kucharskiej. Tradycją Naszej Szkoły stał się udział w tym konkursie. Jest to cykliczna impreza organizowana kolejno przez poszczególne Ośrodki w Polsce kształcące uczniów z wadą słuchu kształcących się w zawodach: kucharz i kucharz małej gastronomii (na poziomie szkoły zawodowej i technikum). W tym roku gospodarzem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Kutnie. Zaproszenie przyjęło 9 ośrodków z całej Polski: Bydgoszcz, Sławno, Łódź, Kraków, Żary, Kielce, Kutno, Radom, Lubliniec. Nasz Ośrodek reprezentowali uczniowie technikum: Justyna Dyla, Kajetan Mieczkowski, Paweł Sowa i Robert Wysocki wraz z nauczycielami zawodu panią Agnieszką Gorącą oraz Ireną Sklorz. Udział w konkursie umożliwia doskonalenie i rozwijanie wśród młodzieży niesłyszącej i słabosłyszącej wiedzy kucharskiej oraz udział najlepszym uczniom zaprezentowanie na szczeblu ogólnopolskim swojej wiedzy teoretycznej, którą nabyli w procesie dotychczasowej edukacji szkolonej. Konkurs przebiegał w formie pisemnej. Udział w konkursie okazał się sukcesem Naszych uczniów. W klasyfikacji generalnej zespołów wszystkich ośrodków Lubliniec zajął I miejsce, Nasi uczniowie zdobyli 145 punktów. II miejsce zajęli uczniowie z Bydgoszczy (142 punkty). III miejsce zaś przypadło młodzieży ze Sławna (137 punktów).
Wśród młodzieży z ZSZ najlepsi okazali się:
I miejsce Violetta Kacprzak z Łodzi (40 pkt.),
II miejsce Michał Grzelakowski ze Sławna (37 pkt.),
III miejsce Wioletta Bilant z Łodzi (36 pkt.) oraz Wojciech Szcześniak ze Sławna (36 pkt.).
Spośród uczniów techników najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce Krystian Dąbrowski z Bydgoszczy (41 pkt.),
II miejsce Robert Wysocki z Lublińca (40 pkt.) oraz Kacper Wójcik z Kielc (40 pkt.)
III miejsce Paweł Sowa z Lublińca (39 pkt.),Karolina Mądrowska z Bydgoszczy (39 pkt.) oraz Damian Nowakowski z Kielc (39 pkt.)
Po ciężkich zmaganiach konkursowych wszyscy zaproszeni goście odbyli spacer ulicami Kutna i wzięli udział w przygotowanych przez Restaurację "Rondo" warsztatach kulinarnych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów. Kolejny IX Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kucharskiej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbędzie się za rok w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sławnie.
G.A.
2014.03.10 Szkolny Konkurs Projektowania Odzieży
W dwuetapowym Konkursie projektowania odzieży ubiorów ludowych państw europejskich i ubiorów młodzieżowych odbywającym się 3 i 10 marca rywalizowała młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu było umożliwienie młodzieży przedstawienia własnej wizji ubioru, pobudzenie zainteresowania młodzieży projektowaniem ubiorów młodzieżowych, promowanie najbardziej utalentowanej młodzieży biorącej udział w konkursie, rozwijanie wrażliwości plastycznej. Prace uczennic Anny Wręczyckiej, Justyny Dyli, Doroty Tchorek, Justyny Kałwak, Lidii Kucharczyk i Joanny Pyki zakwalifikowały się do II etapu.
Zwycięzcami II etapu zostały: Anna Chmielarz - I miejsce z kl.IIIf, Justyna Dyla - II miejsce z kl.IIkt, Justyna Kałwak - III miejsce z kl.IIkt i Joanna Pyka – równorzędne III miejsce z kl.IIcs - równorzędne III miejsce
Przyznane nagrody za prace o najwyższych walorach artystycznych wręczone zostały w dniu 25.04.2014r na apelu szkolnym. Dziękujemy Stowarzyszeniu „Uśmiech Dziecka” za dofinansowanie nagród dla zwycięzców konkursu. Gratulujemy!
L.S.
2014.02.28 Warsztaty fotograficzne
W dniach 28 lutego 2014r. i 01 marca 2014r. odbyły się „Warsztaty fotograficzne” dla uczniów aktywnie uczestniczących w realizacji programu „Comenius 2012-2014” pod tytułem „Przełamywanie barier”, który realizowany jest w Szkołach Ponadgimnazjalnych Ośrodka. Ideą prowadzonych zajęć było rozwijanie zainteresowań artystycznych, dokumentowanie przemijającego czasu, historii, wydarzeń, ludzi. Poza tym, celami warsztatów były m.in. planowanie i organizowanie własnej pracy oraz ocenianie jej rezultatów, umiejętność prezentowania własnych osiągnięć, a także kształtowanie umiejętności organizacji małych wystaw. Wykonywanie zdjęć prowadzi pośrednio do wyrobienia smaku artystycznego, poczucia wrażliwości, a także stanowi okazję do nabycia umiejętności posługiwania się sprzętem fotograficznym oraz poznawania metod podstawowej obróbki plików cyfrowych, czego doświadczyć mogli nasi uczniowie podczas prowadzonych zajęć.
W warsztatach udział wzięło dwunastu uczniów, którzy pod okiem wykwalifikowanego fotografa pana Ireneusza Drożańskiego, mającego w swoim dorobku artystycznym liczne osiągnięcia w dziedzinie fotografii, zgłębiali tajniki fotografii w formie zajęć praktycznych i teoretycznych. Podczas zajęć byli obecni nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych w SOSW, którzy tłumaczyli na język migowy przekazywane treści.
E.J.
2014.02.11 Dzień Bezpiecznego Internetu
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkołach Ponadgimnazjalnych został zorganizowany apel na temat podstawowych zasad korzystania z sieci. Uczniowie obejrzeli fragmenty filmów animowanych, które z przymróżeniem oka przedstawiły skutki złego postępowania na portalach społecznościowych.
A.N.
2014.02.10 Szkolny Konkurs Wiedzy Kucharskiej
W lutym w Naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy Kucharskiej dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Technikum. Do konkursu zgłosiło się 19 uczniów z klasy II kn, II kt, III ku, III ku1.
Celem konkursu było wyłonienie najlepszych uczniów, którzy będą reprezentować Nasz Ośrodek w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Kucharskiej. Organizatorem i gospodarzem kolejnej edycji konkursu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Kutnie.
Wyniki szkolnego konkursu:
I miejsce – Paweł Sowa, III ku TUS
I miejsce – Robert Wysocki, III ku1 TUS
I miejsce – Luiza Mucha, II kt TS
II miejsce – Monika Prandzioch, II kt TS
III miejsce – Kajetan Mieczkowski, III ku1 TUS
IV miejsce – Justyna Dyla, II kt TS
14 lutego na apelu szkolnym zostały ogłoszone wyniki konkursu, wręczone dyplomy i nagrody dla najlepszych. Za zwycięzców trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w Kutnie.
G.A.
2014.01.16 Studniówka
W nocy z czwartku 16 stycznia na piątek 17 stycznia uczniowie klas maturalnych, ich nauczyciele, wychowawcy i Dyrekcja bawili się na Studniówce.
A.N.
2014.01.16 Urodziny Pani Dyrektor
Z okazji urodzin Naszej Pani Dyrektor Samorząd Uczniowski przygotował małą niespodziankę. Uczniowie mieli okazję osobiście złożyć najserdeczniejsze życzenia i wręczyć kwiaty. Prezentem urodzinowym był obrus podpisany przez wszystkich uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych.
A.N.
2014.01.14 Zabawa karnawałowa
W czwartek 14 stycznia uczniowie wraz z nauczycielami i opiekunkami Szkoły Przysposabiającej do Pracy bawili sie na Zabawie karnawałowej. Wszystkie przebrania i potrawy na stołach były przygotowane rękami uczniów i nauczycieli. Było dużo uśmiechów, tańca i smakołyków.
A.N.
2014.01.03 Wystawa „Za chleb i wolność.Lata 1978-1981"
W dniach 3 – 13 stycznia 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lublińcu prezentowana jest wystawa „Za chleb i wolność”, przedstawiająca najnowszą historię Polski, obejmującą lata 1978-1981. Na wystawie pokazane są przełomowe, dramatyczne wydarzenia historyczne z tamtych lat utrwalone w obiektywie aparatów fotograficznych, także przez osoby, które przypadkowo były świadkiem owych wydarzeń.
Organizatorem wystawy jest Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, we współpracy z naszym Ośrodkiem.
Honorowy patronat nad wystawą, która gości w naszym Ośrodku, objęli: Prymas Polski Senior Kardynał Józef Glemp i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Patronat nad wystawą sprawują: Stowarzyszenie „13 Grudnia”, Stowarzyszenie Solidarności Walczącej we Wrocławiu, Instytut Pamięci Narodowej. Sponsorem wystawy jest Kasa Stefczyka.
Wyboru fotogramów z bogatych zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej i przygotowanie wystawy dokonał zespół złożony z uczestników tamtych wydarzeń, członków Stowarzyszenia „13 Grudnia” i pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.
Wystawa umożliwia uczniom specjalnej troski edukacyjnej, uczęszczających do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego Ośrodka, poznanie najnowszej historii Polski, opowiedzianej niepowtarzalnymi fotografiami, oddającymi dramatyzm tych lat na drodze do wolnej Polski.
Kazimierz Ziółek
2013.12.20
20 grudnia 2013 roku po ciężkiej chorobie zmarł Czesław Bińczyk [1944-2013] wieloletni dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublińcu.
A.N.
2013.12.17 Wigila klasowa
We wtorek 17 grudnia uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy z klas 1p, 3p1 i 3p2 wraz ze swoimi wychowawcami zorganizowali Wigilię klasową. Na stole wigilijnym nie zabrakło tradycyjnych potraw takich jak barszcz z uszkami, ryba, czy makówki. Znalazł się również pyszny tort. Większość tych smakołyków przygotowywali sami uczniowie wraz z nauczycielami Przysposobienia do pracy. Przy stole zasiedli uczniowie, nauczyciele i opiekunki tych klas oraz zaproszeni goście - Pani Dyrektor Ewa Jeziorska i Pani Kierownik Sylwia Rose. Po złożeniu życzeń i przełamaniu się opłatkiem wszyscy ze smakiem zasiedli do wigilii.
A.N.
2013.12.16 Konkurs Kolęd i Pastorałek
16 grudnia w Kaplicy Dzieciątka Jezus przy Parafii Św. Trójcy w Bytomiu odbył się IV Konkurs Kolęd i Pastorałek pod hasłem "W grudniowe dni kolęda brzmi". Zorganizowały go Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Bytomiu i Stowarzyszenie na Rzecz Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym "Pomost". Wzięłą w nim udział "Zgraja Św. Mikołaja" - uczniowie klasy 3p1 Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Zaprezentowali oni piosenkę "Ding Dong" z repertuaru Ich troje oraz "Jest taki dzień" Czerwonych Gitar.
A.N.
2013.12.07 XII Ogólnopolski Pokaz Stołów Wigilijnych „Gwiazdka 2013”
W dniach od 5–7 grudnia 2013r. Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu zaprosiła Naszych uczniów szkoły ponadgimnazjalnej na trzydniowe spotkanie, którego głównym celem było integrowanie młodzieży szkolnej w duchu przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.
Przedstawicielami Naszej szkoły byli uczniowie TUS - Adrian Janeczek, Paweł Sowa i Mateusz Stępień, przygotowani przez panią A. Gorąca, M. Michna. Konkurs odbywał się dwuetapowo:
1.Najładniejsze stoisko i stół regionalny
2.Najlepsza regionalna potrawa wigilijna
W pierwszym dniu przygotowaliśmy Nasze stoisko i stół regionalny. Na przygotowanych przez siebie stoiskach zaprezentowaliśmy tradycyjny, regionalny stół wigilijny, który był oceniany przez jury i osoby zwiedzające wystawę. Na zakończenie pierwszego dnia wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na uroczystą Wieczerzę Wigilijną.
Podczas drugiego dnia Nasi kucharze samodzielnie przygotowywali świąteczne potrawy: hekele, zupa grzybowa na wywarze rybnym, śledzie w śmietanie, makówki oraz moczka, którym z uwagą przyglądało się Jury. Kryteria oceny potraw stosowane przez jury to dobór składników i dodatków, walory smakowe, estetyka potrawy, oryginalność oraz regionalny charakter. W konkursowej rywalizacji brało udział 2o reprezentacji ze szkół z całej Polski oraz sąsiadujących państw: Zamość, Kutno, Sanok, Żywiec, Milówka, Strzelce Opolskie, Pleszew, Żarki, Żory, Sandomierz, Skwierzyna, Iwonicz Zdrój, Poznań, Oleszyce, Rosja, Ukraina, Słowacja, Mołdawia, Białoruś. Nasi uczniowie to jedyni reprezentacji społeczności osób niesłyszących rywalizujący na równi z rówieśnikami słyszącymi. W godzinach popołudniowych odbył się korowód wszystkich uczestników w strojach regionalnych z pocztami sztandarowymi na uroczystą Mszę Świętą w Kościele pw. Chrystusa Odkupiciela. Podczas Galowego Wieczoru w ostatnim dniu Naszego pobytu Nasi reprezentanci zostali uhonorowani w kategorii „Najlepsza regionalna potrawa wigilijna” zdobywając IV miejsce.
Naszym kucharzom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie Naszej szkoły i wykazanie swoich umiejętności kulinarnych a Gospodarzom w szczególności dla pana Kaclerza dr Roman Dawid Tauber, dr h.c. prof. WSHiG dziękujemy za zaproszenie.
G.A.
2013.12.06 Mikołajki
Tradycyjnie 6 grudnia do uczniów naszej szkoły dotarł św. Mikołaj. W tym roku nie było diabełków i aniołów, ale dotarli pracownicy nieba z księgą „Skarg i wniosków”, w której dokładnie wszystko sprawdzali. Czasami uczniowie otrzymywali coś na ostro ;o) od pomocników a potem coś na słodko od naszego Gościa. Do zobaczenia za rok ;o)
2013.12.02 Rozstrzygnięcie "Piernikowego konkursu”
W dniu 02.12.2013 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. „Pierniki świąteczne” oraz „Piernikowa chatka”. Organizatorem konkursów była Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich. Nasi uczniowie z klas przysposabiających do pracy brali udział w tych konkursach i zdobyli czołowe miejsca. W konkursie „Pierniki świąteczne” I miejsce zdobyła uczennica Patrycja Ochman z kl.I pod opieką Pani Danuty Krysiak. W konkursie „Piernikowa chatka” I miejsce zdobyła uczennica Magdalena Latos z kl.IIIp, natomiast uczeń Andrzej Szubka, z tej samej klasy, zdobył II miejsce. Uczniowie ci pracowali pod opieką Pani Marioli Michna.
Wszystkie prace konkursowe można oglądać na wystawie pokonkursowej w Oleskim Muzeum Regionalnym przy ul. Jaronia 7.
W dniu 19.12.2013 r. odbędzie się tam licytacja pierników i piernikowych chatek. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na cele charytatywne. Na rzecz Fundacji „Domowe Hospicjum dla Dzieci” w Opolu oraz na rzecz Budowy przedszkola w KOLWEZI w Demokratycznej Republice Konga.
2013.11.26 I Polsko – Angielski Konkurs Wiedzy Gastronomicznej
W dniu 26 listopada 2013 r. w szkołach ponadgimnazjalnych Ośrodka odbył się I Polsko – Angielski Konkurs Wiedzy Gastronomicznej dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących kształcących się w zawodach kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, zorganizowany przez nauczyciela zawodu mgr Izabelę Szczęsną i nauczyciela języka angielskiego mgr Joannę Kulik. Celem Konkursu było doskonalenie i rozwijanie wśród uczniów z dysfunkcją słuchu wiedzy gastronomicznej w języku polskim i w języku angielskim. Zadaniem uczniów było rozwiązanie zadań typu: wpisz pod zamieszczonymi ilustracjami nazwy środków spożywczych w języku polskim i w języku angielskim, przetłumacz na język angielski nazwy urządzeń i maszyn gastronomicznych widocznych na ilustracji, napisz jaką czynność wykonują przedstawione maszyny i urządzenia gastronomiczne.
Najlepszą wiedzą gastronomiczną w języku polskim oraz znajomością zawodowego języka angielskiego wykazały się uczennice z klasy II kt TS nr 4: Justyna Dyla, która zajęła I miejsce i Luiza Mucha - II miejsce oraz uczeń z klasy III ku1 TUS Maciej Krysiak – III miejsce.
Wyniki I Polsko – Angielskiego Konkurs Wiedzy Gastronomicznej zostały przedstawione na apelu szkolnym w dniu 19 grudnia 2013 r. Najlepszym uczniom zostały wręczone nagrody i dyplomy przez dyrektora Ośrodka mgr. Marka Warwasa oraz wicedyrektor Ośrodka mgr Ewę Jeziorską. Pozostali uczniowie biorący udział w Konkursie otrzymali upominki i dyplomy uczestnictwa.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursowej rywalizacji serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnej edycji konkursu.
Izabela Szczęsny
2013.11.19 Dzień Św. Marcina
19 listopada w Zespole Szkół w Lubecku uczniowie klas kucharskich włączyli się w obchody Dnia Św. Marcina. Uczniowie pod okiem pani Izy przygotowali tradycyjną gęsinę i gruszki. Swoje specjały zaserwowali zebranym w Lubecku gościom. Za przysmaki te otrzymali słowa uznania i pochwały.
2013.11.19 Wyjazd do teatru
We wtorek 19 listopada uczniowie klas 1p, 3p1 i 3p2 ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami wybrali się do Teatru im. Adama Mickiewicza w
Częstochowie na spektakl pt "Tajemniczy ogród". Po przedstawieniu uczniowie mięli możliwość bliskiego spotkania z aktorami. Wszyscy wrócili do domu szczęśliwi i pełni wrażeń.
A.N.
2013.10.31 Apel na temat obchodów dnia Wszystkich świętych
31 października 2013r. odbył się apel dotyczący zachowania bezpieczeństwa w czasie dnia Wszystkich Świętych. Omówione zostały zasady przekazane przez policję w ramach „Akcji Znicz 2013”. Przypomniano zasady poruszania się po jezdniach i pilnowania własnego bezpieczeństwa w miejscach gdzie znajduje się duże zgromadzenie ludzi.
28.10.2013 Tydzień biblioteczny
W ostatnim tygodniu października 2013r. na terenie Szkół Ponadgimnazjalnych przeprowadzono tydzień biblioteczny związany z trwającym miesiącem Bibliotek Szkolnych. W związku z akcją Samorząd przygotował test wiedzy o naszej bibliotece, wykonał gazetkę i przekazał własnoręcznie wykonaną kartkę dla Pań Bibliotekarek. Na apelu, w dniu 31 października, okazało się że najdokładniejszą wiedzę o bibliotece zdobyły klasy I p, II kn i III ku.
2013.10.14 Święto Edukacji Narodowej
Z okazji Święta Edukacji Narodowej odbył się apel, na którym uczniowie składali życzenia swoim nauczycielom i wychowawcom. W atmosferze radości usłyszeliśmy wiersze wypowiedziane przez Kasię, Maję, Sabinkę, Anię i Adriana. Wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum prezentując piosenki dla nauczycieli. Wystąpił też zespół taneczny „Ladys”, zespół „Tornado”, grupa „Wesoła zgraja” i zespół teatralny „ Cicho sza”. Całość apelu zakończył pokaz mody przygotowany przez uczennice szkół ponadgimnazjalnych. Po zakończeniu apelu uczniowie wręczali przyniesione kwiaty i okolicznościowe laurki.
2013.10.04 Piknik Wojskowy
W piątek 4 października uczniowie Szkoły przyspasabiającej do pracy wzięli udział w Pikniku wojskowym "Moja Armia w moim mieście". Na imprezie uczniowie podziwiali sprzęt wojkowy, wyposażenie komandosów, strzelali z paintball'u a także skakali na trampolinie. Nie zabrakło też pysznej wojskowej grochówki. Podczas pikniku roztrzygniety został konkurs plastyczny, w którym nasz uczeń Artur Żyta zajął 2 miejsce. Gratulujemy!
A.N.
2013.10.02 Wybory Samorządu Uczniowskiego
02 października 2013 r. na terenie Szkół Ponadgimnazjalnych odbyły się wybory Samorządu Uczniowskiego. Głosowanie poprzedzone było wywieszeniem listy kandydatów i plakatów wyborczych. Po zliczeniu głosów ogłoszono, że Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2013/2014 stanowić będą Monika Prandzioch, Luiza Mucha i Ewelina Łasek.
2013.10.01 Ślubowanie uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych
01 pażdziernika 2013r. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. W czasie wspólnego apelu uczniowie z pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych złożyli przyrzeczenie na sztandar szkolny. Następnie Pani Dyrektor Ewa Jeziorska pasowała każdego ucznia indywidualnie. Przyjęcie do grona uczniów odbyło się poprzez zjedzenie kawałka cytryny.
26.09.2013 „Rodzinka Comenius” z SOSW z wizytą w Niemczech
W ramach projektu Comenius w dniach od 23 do 26 września bieżącego roku sześcioro uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lublińcu wraz z trzema nauczycielkami uczestniczyło w kolejnym spotkaniu szkół partnerskich w Niemczech , w mieście Osnabrück. Temat realizowanego projektu to „ Crossing the bariers” – „ Przekraczanie barier”. W ciągu 4 – dniowego pobytu w pięknym i urokliwym Osnabrücku, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie uczestniczyli w różnorodnych spotkaniach integracyjnych, mediacyjnych, warsztatach teatralnych, tanecznych oraz języka migowego, za pomocą którego młodzież niesłysząca z Polski porozumiewała się ze swoimi zaprzyjaźnionymi rówieśnikami z Anglii, Austrii i Niemiec – gospodarzami spotkania. Nie codziennym i zarazem ważnym wydarzeniem dla wszystkich uczestników projektu było spotkanie w gmachu Ratuszu z Zastępcą Burmistrza Miasta Osnabrück, panią Frankenberg , która przybliżyła młodzieży krótką historię podpisania pokoju Westfalskiego, dzięki któremu miasto Osnabrück otrzymało tytuł Miasta Pokoju. Młodzi aktorzy mieli również okazję zwiedzenia od strony kulis Teatru Osnabrück. Uczniowie zobaczyli sposób przygotowywania sceny do występu, garderoby aktorów, pracownie do przygotowania i przechowywania strojów i rekwizytów oraz pomieszczenia do ćwiczeń i prób zespołów tanecznych , orkiestry teatru . Nie zabrakło też miejsca na próby wystawienia wspólnej sztuki kryminalnej pt. „ Morderstwo w Comenius Expres”, do której młodzież przygotowuje się pod bacznym okiem swoich nauczycieli- reżyserów sztuki. Oprócz ciężkiej pracy aktorów był tez czas na rozrywkę i zabawę. Zgodnie z założeniami projektu uczestniczono w Niemieckim Wieczorze Narodowym , podczas którego uczestnicy zapoznali się z muzyką, strojami i przysmakami narodowymi. Ponadto młodzież wraz z nauczycielami i przewodnikiem uczestniczyła w zwiedzaniu najważniejszych i najpiękniejszych miejsc miasta- m.in. Rathaus, Marienkirche, Dom St. Petrus, Heger Tor, Altsstadt i wiele innych, jak również miała okazję bawić się w parku rozrywki Knollmeyers Mill. Młodzież mogła sprawdzić się chodząc po parku linowym lub biorąc udział w grze terenowej. Z bagażem pełnym nowych doświadczeń, niezapomnianych chwil oraz nawiązanych przyjaźni, dziewięcioosobowa „Rodzinka Comenius z SOSW” wróciła do Polski i zaczęła już swe przygotowania do następnej wizyty. Zobacz jeszcze więcej na ctb.soswlubliniec.pl
S.R., T.P.
2013.09.23 Targi poznańskie „Smaki regionów”
23 września odbyła się wycieczka do Poznania. Uczniowie Naszej szkoły uczący się na kierunku kucharz – klasa IIIku i IIIku1 wraz z p. A.Gorąca, E.Dąbek, M.Michna uczestniczyli w wycieczce na Targi „Smaki regionów”.
Organizatorzy tego wydarzenia – Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Związek Województw RP – zaprosili do współpracy wszystkie regiony Polski promujące naturalną, certyfikowaną żywność. Wystawcy z poszczególnych województw naszego kraju, na swoich stoiskach prezentowali oferty producentów miodów, chlebów, ciasta, serów, wędlin i innych przetworów regionalnych. Na targach profesjonalni kucharze prezentowali swoje umiejętności w pokazach kulinarnych. Z tradycyjnej, polskiej żywności przyrządzanej według dawnych receptur powstawały dania, które mogliśmy degustować i poznawać walory smakowe. Wszyscy wrócili zmęczeni, zadowoleni z nowymi doświadczeniami zawodowymi.
G.A.
2013.09.06 Narodowe czytanie Fredry
W dniu 06.09.2013 roku uczniowie Szkół Ponadgimnazjalnych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu wzięli udział w akcji Narodowego Czytania utworów Aleksandra Fedry. Po ogólnym apelu uczniowie wysłuchali wiresza "Osiołkowi w żłoby dano". Pani polonistka Ewa Dąbek wraz z opiekunką Samorządu Uczniowskiego Teresą Piontek omówiły wiersz i wraz z uczniami podawano przykłady z życia uczniowskiego nawiązujące do morału wiersza.
Atrakcyjna maskotka tańczącego ośiołka mocno zapadła w pamięć zarówno uczniom z Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum jak i Szkół Przysposabiających do Pracy.